Tennisskolan hade föräldramöte i onsdags där David informerade om klubbens upplägg och tillfälle gavs att ställa frågor. Informationen från mötet kommer att rulla på våra skärmar i hallen och mailas ut till berörda. Det är ett önskemål från tränarna att ni hör av er om ert barn inte ska hämtas med bussen innan träning.

Vuxentennisen är i full gång och en ny omgång lunchtennis drog igång idag, fredag, med lika högt tryck på anmälningarna som vanligt.

Det har kommit önskemål om att vi alla ska bli bättre på att hålla våra tider på banan. Det har diskuterats om att installera en klocka men inget bra alternativ har hittats så vi får hjälpas åt att hålla ett öga på tiden och inte ”fastna” på banan när nästa gäng ska in.

Påminner igen om att klubben har ytterligare parkeringsplatser på andra sidan tältet och att det är parkeringsförbud på ängen.

Jonas är med Lisen Rinman på EM i Bulgarien. Följ deras äventyr på klubbens Instagram och Facebooksida.

Grattis till fina insatser av klubbens juniorer i Järfälla och lycka till Emil i finalen.

Vi önskar en fantastisk februarihelg med mycket tennis.

Jonas o Co